Karaciğer Yağlanmasına Yönelik Diyet Önerileri

Karaciğer Yağlanmasına Yönelik Diyet Önerileri

Tüm yeşil ve sarı sebzeler özellikle; enginar (İçinde bulunan Silymarin maddesi hücrelerin hasar görmesini engeller. İhtiva ettiği fiber, magnezyum, folat ve C vitamini karaciğer hastalıklarına olduğu kadar kanser gelişmesini de önlemede yararlı olduğu bildirilmektedir), kabak, Brüksel lahanası (broccoli), lahana, karnabahar, kereviz, sarımsak, maydanoz, fesleğen, havuç, nane, soğan, böğürtlen, anason, adaçayı, ıhlamur, papatya (diüretik etkili) ile yaş ve kuru üzüm, yaş ve kuru incir, elma, portakal, turunç, limon gibi tüm meyveler ve yağdan fakir, kolesterolü az, fiber miktarı çok gıdalar tüm vücuda olduğu kadar karaciğere oldukça faydalıdır.

Deve dikeni yada yabani enginar olarak bilinen Silybum marianum bitkisinden elde edilen milk thistle karaciğer dostu olarak bilinen silibin, silidianin ve silikristin içerir. Silimarin, karaciğer hücre zarının yapısını değiştirerek toksinlerin hücre içine girmesini önler ve hücre içindeki polimeraz A etkisini uyararak karaciğer harabiyetini antagonize eder. Hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarında tedaviye yardımcı ve koruyucu olarak önerilir. Serbest radikallere karşı güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Kan şekeri yüksek olmayan hastalarda ılık su, bal ve limon karışımı yada yağsız süt ve bal karışımı karaciğere oldukça yararlıdır. Pekmez gibi demirden zengin gıdaların aşırı miktarlarda alınmaları tavsiye edilmez.

 

Günde 5-6 ÖĞÜN yemeli, 2-3 saatten fazla aç kalmamalı, aç olmasanız hatta iştahınızı kaybetseniz bile küçük miktarda yemeye çalışmalısınız.

Karaciğer hastalıkları olan kişilerin öncül enerji gereksiniminde kompleks karbonhidrat

ihtiva eden tahıllar, sebzeler ve meyvelerde bulunur ve sindirimi kolay kalori

kaynaklarıdır. Tahıl ürünleri ekmek, tahılla hazırlanan kahvaltılık yenilebilir. Özellikle vitamin A ve demir başta olmak üzere herhangi bir vitamini ve minerali

yüksek dozda almaktan sakınınız.

 

Kronik karaciğer hastalığında temel olarak unutulmaması gereken önlemler:

· Uzun süre aç kalmamalı

· Uykusuz kalmamalı

· Çok yorulmamalı

· Alkolden uzak durulmalı

· Sigara ve benzeri toksinler alınmamalı

· Hayvansal yağlardan sakınılmalı

· Vitamin, mineral ve fiberden zengin olan meyve ve sebzelere öncelik verilmeli

· Stresin azaltılması yada uzak durulmasının yolları bulunulmalı

· Fazla kilolar verilmeli

· Eksersiz yapılmalı

· İyi, güzel ve doğal beslenmeye çalışın

· Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın

 

 

Dyt. HALİME DEMİRCİLER