Diyabet Riskinizi Ölçün

Diyabet, kanda şeker düzeyinin yükselmesiyle ortaya çıkan, karbonhidrat, protein ve yağ dengesini bozan metabolik bir hastalıktır. Diyabetin en önemli nedeni, kan şekerini düzenleyici organ olarak bilinen pankreastan, insülin hormonunun yeterli olarak salgılanamamasıdır. Ayrıca şişman insanlarda insülin yeterli miktarda salgılansa da artan yağ dokusuna bağlı olarak şekerin hücre içine girip enerji olarak kullanılması engellenir. Bu durum insülin direnci olarak adlandırılır ve geçici de olsa şeker yüksekliğine neden olabilir.

Diyabet hastalarında kanda şeker oranının yükselmesiyle birlikte klinik olarak bazı belirtiler ortaya çıkar. Çok su içmek, fazla idrara çıkmak, aşırı miktarda yemek yemek, fakat buna rağmen kilo kaybı şeker hastalığının en önemli belirtileri arasında yer alır.

Diyabet, yaşam kalitesini düşüren, yol açtığı problemler ile sağlık giderlerini ve hastane yükünü ciddi oranlarda artıran kronik bir hastalıktır. Erken teşhis edilip tedaviye başlanmadığı takdirde kalp, beyin, ve diğer damarlarda sorunlara, göz ve böbrek üzerinde de olumsuz etkilere neden olabilir. Ancak erken teşhis ve akabinde başlayan doğru tedavi tüm bu olumsuzlukların oluşmasını engeller.

Sebeplerine göre birçok diyabet tipi vardır. Ancak hastaların büyük çoğunluğunu Tip 1 ve Tip 2 diyabet vakaları oluşturur.

TİP 1 DİYABET:

Daha çok çocuklarda ve gençlerde görülür. Pankreasta insülin salgısı düşer. Kanda insülin miktarının düşmesiyle de şeker yüksekliği ortaya çıkar. Tip 1 diyabetli hastaların vücutlarında insülin eksikliğini gidermek için ömür boyu insülin iğnesi olmaları gerekir.

TİP 2 DİYABET:

Yetişkinlerde ve daha ileri yaşlarda ortaya çıkar. Genellikle yağ dokusunun artışına bağlı olarak İnsülinin kandaki şekeri dokulara sokması yetersiz kalır. Bu nedenle da şeker yüksekliği olur. Tedavide diyet ve egzersizin önemi büyüktür. Hastalık erken dönemde teşhis edildiğinde bağırsaktan şeker emilimini azaltan, pankreastan insülin salgılanmasını artıran ya da dokulara şekerin girişini rahatlatan oral tabletler önerilir.