Beslenme ve Diyetetik

Obezite nedir ?
 
Genetik ve çevresel etkileşimleri olan; ciddi ve kronik bir hastalıktır. Vücutta normalden fazla miktarda yağ dokusunun olması sebebiyle gelişir, çok sayıda faktöre bağlıdır ve tıbbi tedavi gerektirir. Obezitenin en önemli risk faktörlerini; fiziksel aktivitede azalma, beslenme alışkanlıkları, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, evlilik, doğum sayısı ve genetik oluşturmaktadır.
 
Obezite nasıl belirlenir ?
 
Obeziteyi belirlemek için Dünya Sağlık Örgütü'nün obezite sınıflandırılması kullanılmakta ve genellikle Beden Kitle İndeksi (BMI - Body Mass Index) ile ölçülmektedir. Beden kitle indeksi, kilogram olarak ağırlığın, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde ediliyor. Morbid obezite, BKİ'nin 40 kg/m2'den fazla olması durumudur. Hastanemizde tanita vücut analizi yapabilen tartı ile belirlememiz mümkündür.
Obezitenin yol açabileceği sağlık sorunları nelerdir ?
 
Obezite, vücutta aşırı yağ depolanmasıdır. Hipertansiyon, kolesterol yüksekliğine bağlı kalp damar hastalıkları, kanda pıhtılaşma eğilimi, enfarktüs, felç, şeker hastalığı (Diabet), safra taşları,bazı kanser türlerine eğilim, nefes alma zorluğu,uyku apneleri, yorgun uyanma, kas- iskelet problemleri ve eklem sorunlarına yol açabilmektedir.
 
Obezitede tıbbi beslenme tedavisi hedefleri
 
“Organizmanın en doğal hakkı beslenmedir.” Beslenme, yiyeceklerin tüketimi ile başlar ve onların vücuttaki görevlerini yaparak, artık öğelerin dışarı atılması ile son bulur.Özellikle beden algısının önem kazandığı ergenlik çağındaki gençlerin yeme davranışında normalden sapmalara yol açabilmektedir. Fazla kilolardan kurtulmak amacıyla bilinçsiz diyet uygulamaları sonucunda hızlı kilo kaybı, tüm vücut sistemlerini etkileyebilir ve özellikle ağır hormonal ve metabolik bozukluklara neden olabilir.Yapılması gereken ise sağlıklı beslenme eğitimini almak ve düzenli takiplerle yaşamımızda uygulayabilmektir. Kalıcı bilgiler edindikçe sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenilip alışkanlık haline getirilebilir.
 
Sağlıklı yaşam biçimi; yaşam boyu tüm bireylerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin artırılması ve sağlıklı yaşam (sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığının benimsenmesi, sigara içme alışkanlığının önlenmesi) biçimlerinin benimsenmesi, varolan ve yaşam kalitesini bozan beslenme sorunlarının (protein-enerji yetersizliği, demir yetersizliği anemisi, iyot yetersizliği hastalıkları, raşitizm, diş çürükleri, şişmanlık vb.) en aza indirilmesi, diyete bağlı kronik hastalıkların (koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, bazı kanser türleri, diyabet, osteoporoz vb.) önlenmesi ve tedavisine yönelik yaşam şeklinin iyileştirilmesi, çevre koşullarının düzeltilmesi ve geliştirilmesi olarak tanımlanmaktadır.
 
 
 
 
Yeterli ve dengeli beslenen kişilerin görünüşü şöyle tanımlanabilir:
 
• Sağlam bir görünüş,
 
• Hareketli ve dikkatli bakışlar,
 
• Muntazam, pürüzsüz, hafif nemli ve hafif pembe bir cilt,
 
• Canlı ve parlak saçlar,
 
• Kuvvetli, gelişimi normal kaslar,
 
• Düzgün, iyi gelişmiş kol ve bacaklar,
 
• Sık sık baş ağrısından şikayet etmeyen, iştahlı, çalışmaya istekli kişilik,
 
• Vücut ağırlığı, boy uzunluğuna ve yaşına göre orantılı,
 
• Zihinsel, ruhsal ve sosyal gelişimi normal, devamlı çalışabilen bir kişilik.
 
 
 
Yetersiz ve dengesiz beslenenlerin görünüşü ise;
 
• Hareketleri ağır, isteksiz, eğilmiş bir vücut,
 
• Şişkin bir karın,
 
• Ciltte çeşitli yara ve pürüzler,
 
• Sık sık baş ağrısından şikayet,
 
• Yorgun, isteksiz bir kişilik.
 
Kendinizi değerlendirip obezite, beslenme yetersizliğine bağlı hastalıklar ve kronik hastalıkların beslenme tedavisini öğrenebilmek ve hayatınıza katmak amacıyla hastanemize başvurabilirsiniz.
 
Diyetisyen            
Halime DEMİRCİLER